11.07.2020
Imieniny: Benedykta, Kariny i Olgi
...

Jesteś tutaj

W drodze do Jasnogórskiej Pani…

Wersja do wydruku

Tegoroczni pielgrzymi  Diecezji Bielsko-Żywieckiej wędrowali z przesłaniem „W MOCY BOŻEGO DUCHA idziemy do MATKI”. Była to 28. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Tradycyjnie pielgrzymi wyruszyli z pięciu miast diecezji; 6 sierpnia z Andrychowa, Bielska-Białej i Cieszyna, 7 sierpnia z Czechowic-Dziedzic i Oświęcimia, by w niedzielę 11 sierpnia o godz. 11;30 wspólnie wejść na Wały Jasnogórskie, a o 13:30 uczestniczyć we mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera.

Z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z dzielnicy Hałcnów, Bielska-Białej, w dzień Przemienienia Pańskiego na pątniczy szlak wyruszyło ok. 940 pielgrzymów. Po mszy świętej celebrowanej przez bp. Piotra Gregera pod przewodnictwem głównego przewodnika ks. Damiana Korycińskiego i ks. Józefa Walusiaka-pierwszego przewodnika pielgrzymki hałcnowskiej oraz ojca duchownego pielgrzymki wszyscy wyruszyli w drogę do Częstochowy.
Tegoroczne pielgrzymowanie przebiegało w pierwszym dniu, w nieco zmienionej formie ze względu na kolarski Tour de Pologne, którego trasa pokrywała się z drogą pielgrzymów. Zrezygnowano z postoju w Pisarzowicach, a wszystkie grupy (w większości połączone) dotarły razem do Wilamowic. Przed Sanktuarium  św. abpa Józefa Bilczewskiego wszystkich przywitał proboszcz parafii Stanisław Morawa wraz z wikariuszem. Po modlitwie w przyjemnym chłodzie murów Sanktuarium pątnicy odpoczywali na placu kościelnym, parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, krzepiąc się posiłkami. Pielgrzymów przywitał burmistrz Wilamowic Marian Trela i wiceburmistrz Stanisław Gawlik, zapraszając także do strefy kibica zorganizowanej na Rynku. Na wszystkich zgromadzonych na placu przykościelnym czekały z poczęstunkiem panie z KGW- Strażniczki Tradycji z Pisarzowic i panie z KGW Wilamowice. Tradycyjnie gospodynie z Pisarzowic częstowały kołaczami z serem i jabłkami, buchtami, ciastem kruchym, kawą, herbatą i wodami mineralnymi, które to finansował burmistrz Wilamowic. Natomiast panie z Wilamowic częstowały gorącymi zupami; łazankami, rosołem z makaronem, krupnikiem, ogórkową, pomidorową nie zabrakło także ciast i napojów zimnych. Wśród wspierających chłodnymi napojami nie zabrakło przedstawicieli Fundacji Krzyż Dziecka z Pisarzowic i innych przedstawicieli organizacji z Wilamowic. 
Pielgrzymi byli także wśród kibiców na Ryku w Wilamowicach, którzy towarzyszyli kolarzom na trasie przejazdu połączonego pamięci zmarłego dzień wcześniej na wskutek wypadku na trasie Bjorga Lambrechta, a także dołączyli do swoich intencji modlitwę za wszystkich zawodników Tour de Pologne, a także za duszę zmarłego kolarza.
Po prawie dwugodzinnym odpoczynku pielgrzymi ruszyli na szlak swej wędrówki ze swoimi intencjami dołączając i nasze. Miło było słyszeć od pątników słowa serdecznego podziękowania za przyjęcie oraz zapewnienie o modlitwie za nas przed obliczem Jasnogórskiej Warto wspomnieć o osobach, które cały czas czuwały nad bezpieczeństwem pielgrzymów, wolontariuszach  Maltańskiej Służby Medycznej z Bielska-Białej. Po drodze do Matki dołączały inne grupy pielgrzymów, w tym 124-osobowa grupa rowerowa z Andrychowa. 11 sierpnia w godzinach południowych na Wały Jasnogórskie wkroczyło 2.461 pielgrzymów. O godzinie 13:30 pątnicy wspólnie ze swoimi najbliższymi uczestniczyli we mszy świętej pod przewodnictwem bp Piotra Gregera. Z pewnością wszyscy szczęśliwie dotarli do swoich rodzin, do najbliższych, do domów z nadzieją, iż swoje skryte postanowienia,modlitwy, intencje zostaną wysłuchane.
Zarząd KGW-ST w Pisarzowicach serdecznie dziękuje mieszkańcom, księdzu proboszczowi Januszowi Gacek i wikariuszom za wsparcie finansowe oraz prywatnym darczyńcom. Państwu Ilonie i Stanisławowi Pudełko Fest-Park za udostępnienie piekarni i nadzorowanie nad pieczeniem kołaczy, dziękujemy paniom z KGW-ST Pisarzowice, Renacie i Andrzejowi Manda, Tadeuszowi Łaś, Grzegorzowi Klecha, Zbigniewowi i Krzysztofowi Płonka, wolontariuszkom Wiki, Roksi, Malwie i Karoli, pozostałym osobom, które to były zaangażowane w prace, by przyjąć godnie pątników. Dziękujemy panu burmistrzowi za sponsorowanie wody mineralnej oraz  Fundacji Krzyż Dziecka także za wodę mineralną tak niezbędną na szlaku pątniczym. Zarząd KGW Wilamowice składa także podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się, by godnie przyjąć pielgrzymów. 
 

Przew. KGW - Strażniczki Tradycji C. Puzoń
Zdjęcia udostępnione przez bielsko.gosc.pl oraz C. Puzoń

Zdjęcia w galerii M-GOK
 

Projekty unijne

Projekty MKiDzN