Uwaga – nadchodzą upały
Według prognoz pogody w najbliższych dniach na terenie województwa śląskiego prognozowane są bardzo wysokie temperatury.
Wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, szczególnie dla dzieci, seniorów, kobiet w ciąży oraz osób przewlekle chorych. Apelujemy o zachowanie ostrożności i stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas upałów.
Podczas wysokich temperatur warto pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu, ograniczeniu przebywania na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia, noszeniu lekkiej i przewiewnej odzieży oraz nakrycia głowy. Należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze, samotne i przewlekle chore, a także nigdy nie pozostawiać dzieci ani zwierząt w zaparkowanych pojazdach.
Przydatne informacje
-
Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne IMGW:
https://meteo.imgw.pl/dyn/index.html#osmet=true&oshyd=false&pronieb=false&roadwarn=false&pnzh=false&model=alaro4k0&loc=49.821877,19.047007,8.25 -
Ministerstwo Zdrowia – „Nadchodzi upał. Dowiedz się, jak się zachować”:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/nadchodzi-upal-dowiedz-sie-jak-sie-zachowac -
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – „Jak przetrwać upał?”:
https://www.gov.pl/web/rcb/jak-przetrwac-upal2
Zachęcamy do śledzenia bieżących komunikatów pogodowych oraz zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez IMGW, Ministerstwo Zdrowia i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Zawierają one aktualne ostrzeżenia oraz praktyczne wskazówki, jak bezpiecznie przetrwać okres wysokich temperatur.